ОСНОВНІ МОЖЛИВОСТІ СИСТЕМ WINDOWS SERVER 2003

Розглянемо більш докладно основні можливості систем сімейства Windows Server 2003. Спочатку розберемо принципово нові засоби, що з’явилися вперше в цих системах, а потім перелічимо головні можливості, які існували й раніше, у попередніх системах Microsoft.

Служба Active Directory і Windows Server 2003

В Windows Server 2003 служба Active Directory не перетерпіла революційних змін у порівнянні з версією, наявної в Windows 2000, її умовно можна називати Active Directory 1.1. Контролери під керуванням Windows 2000 Server і Windows Server 2003 можуть співіснувати в одному домені (і навіть разом з Windows NT 4.0 BDC), однак всі нові можливості Active Directory реалізуються тільки тоді, коли всі контролери доменів у лісі працюють під керуванням Windows Server 2003. Перелічимо нижче головні особливості Active Directory на базі Windows Server 2003:

 • На зміну змішаному й основному режиму доменів Windows 2000 прийшли функціональні рівні, які визначають можливості доменів і лісу. Наприклад, зміна імені контролера домену або домену можливо тільки на функціональному рівні Windows Server 2003.
 • Поліпшення в адміністративних оснащеннях для керування доменами. Наприклад, включені можливості збережених запитів і одночасної зміни властивостей декількох об’єктів каталогу, поліпшені засоби пошуку.
 • Утиліти командного рядка для керування Active Directory.
 • Установка контролерів домену з архівної копії. Ця можливість дозволяє зменшити кількість реплицируемой інформації за рахунок того, що основна частина каталогу копіюється з архіву, а по мережі передаються тільки останні зміни каталогу.
 • Кэширование інформації про члени універсальних груп. У багато доменних конфігураціях з декількома сайтами ця функція дозволяє зменшити трафік, що виникає при аутентификации користувачів, або взагалі відмовитися від бажаної присутності сервера глобального каталогу в кожному сайті.
 • Розділи додатків. Розділи каталогу, створювані користувачами або додатками. Мають свою топологію реплікації, при якій контролери домену – носії репліки деякого роздягнула каталогу – визначаються вибірково адміністратором; на інших контролерах цей розділ буде відсутній.
 • Об’єктний клас InetOrgPerson може використатися для переносу інформації з інших LDAP-сумісних каталогів. Цей клас є суб’єктом безпеки, і йому можна призначати права й дозволи.
 • Можливість перейменування (зміни DNS- і NetBIOS-імен) контролерів домену й доменів. При цьому не можна тільки перевизначити кореневий домен лісу, тобто передати його функції іншому домену в лісі.
 • Установлення довірчих транзитивних відносин між лісами, при яких користувачі одного домену можуть аутентифицироваться для доступу до всіх або деяких ресурсів іншого лісу.
 • Поліпшення механізму реплікації Active Directory. Зокрема, значно зменшений трафік, що виникає при зміні членства в групі (оскільки реплицируется не весь атрибут members, а тільки змінений елемент) і при реплікації даних Глобального каталогу.
 • Динамічні об’єкти, які мають установлений строк життя. Якщо додаток не звертається до таких об’єктів протягом заданого інтервалу часу, то об’єкти автоматично віддаляються з каталогу.
Попередня стаття
Наступна стаття