Статуси доменів

Статуси доменів

З кожним роком підібрати гарне доменне ім’я для свого сайту стає все складніше. Не секрет що більшість доменних імен, які мають осмислену назву вже зареєстровані. Що ж робити коли вподобане вами ім’я домену виявилося вже зайнятим? У цьому разі необхідно оцінити можливість його звільнення, тобто перевірити поточний статус домена. Також інформація про статусу доменів буде корисною при перевірці поточного стану доменів, власником яких є ви.

Статус домена є обов’язковою складовою Whois-запису будь-якого домена, він завжди є відкритим і не ховається налаштуванням приватності.

Значення статусу домена

Життєвий цикл доменного імені

Статус домена може приймати одне з двадцяти трьох значень, вісімнадцять з яких встановлюються оператором реєстру або реєстратором доменних імен, а п’ять можуть встановлюватися власником домену.

Статуси, які встановлюються оператором реєстру або реєстратором доменних імен

Статус OK або ACTIVE є статусом в якому знаходиться більшість зареєстрованих доменних імен. Він свідчить про те, що домен належить якість організації чи особі (тобто є зайнятим) і знаходиться десь в середині свого активного життєвого циклу. На такий домен не накладені жодні обмеження і власник може їм вільно розпоряджатися. У цьому статусі власник може оновлювати та подовжувати доменне ім’я. Крім того, для домена у цьому статусі власник може встановити, або запитати встановлення у реєстратора, статусів clientTransferProhibited, clientDeleteProhibited та clientUpdateProhibited, які допоможуть захистити домен від несанкціонованих передачі, видалення або оновлення.

Статус ServerTransferProhibited говорить про те, що заборонена передача доменного імені до іншого реєстратора доменних імен. Це нестандартний статус, який встановлюється за заявою власника, як правило в результаті судових або інших спорів. Якщо всі проблеми з доменом вирішені і ви бажаєте перенести його до іншого реєстратора, спочатку необхідно звернутися до свого реєстратора з запитом про зняття цього статусу. Деякі реєстратори доменних імен пропонують встановлення статусу ServerTransferProhibited, як гарантії додаткового захисту домену від несанкціонованої передачі. Але слід пам’ятати, що зняття цього статусу може зайняти набагато більше часу, ніж зняття статусу clientTransferProhibited.

Статус ServerRenewProhibited також є досить рідкісним, він встановлюється оператором реєстру і забороняє реєстратору здійснювати подовження строку реєстрації домена. Статус ServerRenewProhibited свідчить про наявність якихось проблем з доменом, він є результатом судових спорів або вказує, що домен підлягає видаленню. Якщо ваш домен не має ніяких проблем і ви бажаєте продовжити його використання, потрібно звернутися до свого реєстратора, щоб він звернувся до оператора реєстру для видалення цього статусу. Зняття цього статусу займає набагато більше часу ніж зняття статусу clientRenewProhibited.

Статус PendingTransfer означає, що домен знаходиться у процесі переведення до іншого реєстратора доменних імен. Тобто, ваш реєстратор отримав запит на передачу домена до іншого реєстратора. Якщо ви не ініціювали перенесення свого домену, вам потрібного негайно звернутися до свого реєстратора з вимогою заборонити передачу домена.

Статус PendingUpdate аналогічний попередньому, але говорить не про перенесення, а про оновлення вашого домену. Як і в попередньому випадку, якщо ви не ініціювали оновлення домена, потрібно негайно звернутися до свого реєстратора.

Статус PendingRenew свідчить про те, що ви подали запит на подовження терміну користування доменним іменем і ваш запит обробляється. Якщо ви не подавали такого запиту і не бажаєте використовувати це доменне ім’я в подальшому, вам потрібно негайна звернутися до свого реєстратора та обговорити варіанти припинення процесу подовження. Ця ситуація може бути наслідком того, що під час реєстрації доменного імені багато реєстраторів вмикають функцію автоматичного подовження використання домена. Якщо користувач не звернув на це свою увагу, то по закінченню строку реєстрації доменного імені реєстратор автоматично зніме кошти з його рахунку та запустить процедуру подовження.

Статус PendingCreate говорить про те, що реєстратор отримав запит на реєстрацію доменного імені та обробляє його. Якщо ви не подавали такий запит потрібно звернутися до реєстратора. Якщо ви подавали запит на купівлю домена, але домен знаходиться у статусі PendingCreate декілька днів, також необхідно звернутися до реєстратора за поясненнями причини затримки. Зазвичай процедура реєстрації доменного імені відбувається дуже швидко і ви навіть не помітите, що домен перебував у цьому статусі.

Статус Inactive вказує на наявність проблем з доменом, викликаних тим що інформація про реєстрацію доменного імені не була занесена у DNS. У разі отримання такого статусу потрібно звернутися до реєстратора доменних імен, для того щоб він надав до оператора реєстру відсутню інформацію і видалив цей статус.

Статус ServerHold є дуже рідкісним, він встановлюється оператором реєстру. Такий статус може встановлюватися під час судових спорів або якщо домен підлягає видаленню. Щодо зняття такого статусу потрібно звернутися до оператора реєстру через свого реєстратора доменних імен. Слід відмітити, що процедура зняття цього статусу займає набагато більша часу ніж зняття статусу clientHold.

Статус ServerDeleteProhibited забороняє видаляти доменне ім’я. Цей статус може встановлюватися, за бажанням клієнта, під час судових спорів або коли домен має статус redemptionPeriod. Зняття цього статусу виконується оператором реєстру за запитом реєстратора. Деякі реєстратори доменних імен пропонують використовувати цей статус в якості додаткового захисту від видалення домену. Видалення цього статусу займає більше часу ніж зняття клієнтського статусу clientDeleteProhibited.

Статус ServerUpdateProhibited є аналогічним статусу PendingUpdate, але встановлюється не реєстратором, а оператором реєстру.

Інформаційний статус AddPeriod встановлюється після першої реєстрації доменного імені на 5 днів. Протягом цього часу реєстратор може видалити домен та повернути свої кошти.

Інформаційні статуси RenewPeriod та AutoRenewPeriod встановлюються коли термін реєстрації домену закінчився та був подовженим. Він означає наявність пільгового періоду у 5 днів коли реєстратор може відкликати подовження та видалити доменне ім’я. Протягом цих п’яти днів ви можете, якщо ви не подавали заявку на подовження терміну використання домену, можна звернутися до реєстратора з вимогою скасувати подовження.

Інформаційний статус TransferPeriod вказує на 5-денний пільговий період, який починається з моменту успішної передачі домену іншому реєстратору. Протягом цього періоду можна повернути домен попередньому реєстратору. Ви можете скористатися цією можливістю, якщо не санкціонували переведення доменного імені до іншого реєстратора.

Статус RedemptionPeriod вказує, що термін реєстрації  доменного імені закінчився та реєстратор подав заявку на видалення домену. Домен знаходиться у цьому статусі до 30 днів, після чого інформація про нього буде видалена з реєстру та він стане вільним для реєстрації. Поки доменне ім’я має статус RedemptionPeriod можна звернутися до реєстратора з проханням про подовження реєстрації домену, але подовження у цей період буде коштувати набагато дорожче.

Статус PendingRestore вказує, що реєстратор доменних імен звернувся до оператора реєстру щодо поновлення домену, який мав статус RedemptionPeriod. Домен буде знаходитися у цьому статусі поки реєстратор буде готувати документацію потрібну для його поновлення. На підготовку цієї документації відводиться до 7 днів, якщо реєстратор не вкладеться у цей термін, то домен повернеться у статус RedemptionPeriod.

Статус PendingDelete встановлюється автоматично після закінчення терміну дії статусу RedemptionPeriod. Домен буде знаходитися у цьому статусі протягом п’яти днів після чого дані про нього будуть видалені з реєстру і він стане доступним для реєстрації будь-якою особою. Не відміну від статусу RedemptionPeriod реєстрація домену у статусі PendingDelete вже не може бути поновленою.

Клієнтські статуси доменних імен

Статус ClientTransferProhibited встановлюється клієнтом і означає його бажання заборонити передачу домена іншим реєстраторам. При цьому статусі реєстратор буде автоматично відхиляти запити на трансфер домену. Перед тим як передати домен іншому реєстратору потрібно звернутися до свого реєстратора з запитом на деактивацію цього статусу, сьогодні можливість встановлення/виключення статусу clientTransferProhibited доступна в панелях керування доменами більшості реєстраторів.

Статус ClientRenewProhibited встановлюється власником домену і забороняє реєстратору виконувати запити на подовження терміну реєстрації доменного імені. Наявність цього статусу може слугувати ознакою наявності проблем з доменом.

Статус ClientHold забороняє реєстратору вносити дані про домен у DNS записи. Це рідкісний статус, який використовується під час судових спорів або коли домен підлягає видаленню. Наявність цього стану вказую на проблеми з доменом, які підлягають вирішенню. Зняття цього статусу проводиться шляхом звернення до реєстратора доменних імен.

Статус ClientDeleteProhibited наказує реєстратору відхиляти запити на видалення доменного імені. Встановлення статусу дозволяє захистити домен від несанкціонованих дій, результатом яких може бути крадіжка домену. Знімається статус через реєстратора.

Статус ClientUpdateProhibited забороняє виконувати оновлення домену. Як і попередні статуси, призначений для протидії шахрайству.

Перевірити статус домену або зареєструвати доменне ім’я у провідного українського реєстратора ви можете натиснувши тут.

Попередня стаття
Наступна стаття