ВИМОГИ ДО АПАРАТНИХ РЕСУРСІВ

Основне завдання, яку необхідно вирішити перед тим, як приступати до установки Windows Server 2003, полягає в тім, щоб визначити, чи буде встаткування комп’ютера, на який ви збираєтеся зробити установку, працювати з даною операційною системою. Прийняти це принципове рішення допомагають два документи: вимоги до мінімальної апаратної конфігурації й список сумісних апаратних засобів.

У першу чергу необхідно ознайомитися зі списком вимог, які Windows Server 2003 пред’являє до встаткування. Раніше була дана порівняльна таблиця основних вимог до різних версій Windows Server 2003. Для Windows Server 2003 Standard Edition більше докладна мінімально необхідна апаратна конфігурація представлена в таблиці. Для повноцінної роботи із системою варто орієнтуватися не на мінімальні, а на рекомендовані параметри.

Апаратний компонентВимоги до конфігурації
ПроцесорОдин або кілька процесорів з тактовою частотою не нижче 133 Мгц. Для забезпечення нормальної продуктивності рекомендується вибирати процесори з тактовою частотою 550 МГц або вище. Максимально підтримується 4 процесори
Оперативна пам’ятьНеобхідний обсяг RAM становить не менш 128 Мбайт. Рекомендований обсяг становить 256 Мбайт або більше (максимально підтримується 4 Гб).
МоніторVGA або монітор з більше високим дозволом. Рекомендується монітор Super VGA з екранним дозволом 800×600 або вище.
Жорсткі дискиРозділ на жорсткому диску з обсягом вільного простору, достатнім для проведення інсталяції приблизно від 1,25 до 2 Гб. Варто враховувати, що необхідний обсяг вільного простору залежить від установлюваних додаткових компонентів, використовуваної файлової системи й від методу інсталяції. Крім того, якщо ви виконуєте відновлення версії операційної системи на контролері домену Windows NT 4.0, варто мати на увазі, що існуюча база даних користувальницьких облікових записів може збільшитися в обсязі в 10 разів і більше, оскільки в процесі установки Windows Server 2003 буде вироблятися додавання функціональних можливостей Active Directory. Нарешті, фактичний обсяг вільного дискового простору, що вимагається для забезпечення необхідної гнучкості при настроюванні операційної системи й комфортної наступної роботи, буде вище, ніж обсяг, що вимагається для успішного завершення установки. Це пов’язане з тим, що дисковий простір потрібно для файлу підкачування, що, як правило, становить приблизно 1,5 від обсягу RAM для кожного із установлюваних додаткових компонентів і додатків, а також для бази даних користувальницьких облікових записів і іншої інформації Active Directory.
CD-ROMПристрій CD-ROM або DVD-ROM.
Мережний адаптерОдин або більше мережних адаптерів, сумісних із сімейством Windows Server 2003. Якщо установка операційної системи буде вироблятися через мережу, то необхідно виділити один із серверів вашої локальної мережі, що буде надавати доступ до дистрибутивних файлів.

Таблиця: Вимоги до мінімальної конфігурації, необхідної для установки Windows Server 2003 Standard Edition

Варто також урахувати, що наведені вище вимоги є саме вимогами до мінімальної апаратної конфігурації. Якщо вам потрібні функціональні додаткові можливості, реалізовані апаратно, то необхідно мати відповідне встаткування, сумісне із сімейством Windows Server 2003. Нарешті, щоб повною мірою використати всі переваги й нові можливості, надавані Windows Server 2003, вам буде потрібно ще цілий ряд апаратних компонентів, наявність яких не обов’язково, але досить бажано. До числа таких пристроїв ставляться, зокрема, джерела безперебійного харчування, пристрою резервного копіювання даних, порти USB і Firewire.

Уважно вивчите Список сумісних апаратних засобів (Hardware Compatibility List, HCL) і переконаєтеся, що все компоненти вашої системи присутні в цьому списку. HCL являє собою перелік апаратних пристроїв, офіційно тестувавшихся на сумісність із Windows Server 2003. Причому варто помітити що, працездатність пристроїв, не перерахованих в HCL, під керуванням Windows Server 2003 не гарантується. Якщо у вашій системі присутня один з таких пристроїв, то спроба установки Windows Server 2003 може завершитися невдачею. Крім того, можливі ситуації, коли несумісний пристрій не перешкоджає завершенню інсталяції, але викликає проблему вже після установки ОС (у найкращому разі пристрій просто не працює, у гіршому – періодично приводить до краху системи). Зрозуміло, так буває не завжди, і в ряді випадків можна використати з Windows Server 2003 і такі пристрої, які не перераховані в HCL (за рахунок того, що ці пристрої можуть эмуліровати інші моделі, що є присутнім у цьому списку й стали стандарті). Таким чином, якщо наявне у вашому розпорядженні пристрій не згаданий в HCL, перевірте, эмулірує чи воно інший аналогічний пристрій, зазначений в HCL. Якщо ваш пристрій використає 16-розрядний драйвер, то ситуацію може виправити установка 32-розрядного драйвера, сумісного з Windows Server 2003 (як правило, такий драйвер можна знайти на веб-сайті фірми – виробника пристрою). Якщо така можливість відсутня, проконсультуйтеся з фахівцями фірми, що робить вам технічну підтримку, щодо придбання нового пристрою.

Тепер, перш ніж приступати до установки, потрібно визначитися з відповідями на наступні принципові питання:

  • чи будете ви встановлювати нову копію Windows Server 2003 або волієте виконати відновлення версії операційної системи, уже встановленої на вашому комп’ютері
  • чи потрібна вам можливість вибору операційної системи при завантаженні комп’ютера (конфігурація з подвійним завантаженням)

Відповіді на ці питання багато в чому визначаються існуючою конфігурацією вашої системи й ваших потреб. Після установки нової копії вам буде потрібно переустановити всі необхідні для роботи додатка, а також заново зконфігурувати індивідуальні параметри настроювання системи. На відміну від установки нової копії, при відновленні установка операційної системи автоматично виробляється в той же каталог, у якому перебуває існуюча операційна система. При цьому будуть збережені всі існуючі параметри настроювання системи, облікові записи користувачів, користувальницькі групи, права доступу до файлів і призначені користувачам і групам повноваження, а також індивідуальні користувальницькі параметри й установлені додатки.

У таблиці перераховані операційні системи, які можна обновити до Windows Server 2003 Standard Edition або Windows Server 2003 Enterprise Edition. Слід зазначити, що відновлення до Windows Server 2003, Standard Edition підтримується тільки для комп’ютерів Windows 2000 Server з кількістю процесорів не більше двох. Версії Windows NT, більше ранні, чим Windows NT 4.0, прямого відновлення до Windows Server 2003 не підтримують. Тому, якщо потрібно обновити одну з таких операційних систем, варто спочатку виконати її відновлення до Windows NT 4.0, а потім установити Service Pack 5 або більше пізній.

Windows Server 2003 Standard Edition

Windows Server 2003 Enterprise Edition

Windows NT 4.0 Server (SP 5.0 і вище)

Так

Windows NT 4.0 Terminal Server Edition (SP 5.0 і вище)

Так

Windows NT 4.0 Server, Enterprise Edition (SP 5.0 і вище)

Так

Windows 2000 Server

Так

Windows 2000 Advanced Server

Так

Windows Server 2003 Standard Edition

Так

Таблиця: Обновлювані операційні системи

Загальні рекомендації з вибору між установкою нової копії операційної системи або відновленням існуючої зводяться до наступного. Опцію установки нової копії Windows Server 2003 варто вибирати в наступних випадках:

  • якщо на комп’ютері немає ні однієї операційної системи. У цьому випадку програма Setup просто не надасть вам інших можливостей, крім установки нової копії операційної системи. При цьому, оскільки дистрибутивний компакт-диск Windows Server 2003 є завантажувальним, найпростішим і швидким методом запуску програми Setup буде завантаження комп’ютера з дистрибутивного компакт-диску.
  • якщо використовувана на даний момент копія операційної системи не підтримує відновлення до Windows Server 2003 Standard Edition або Enterprise Edition.
  • якщо для встановлюваного сервера важливо забезпечити високу доступність і підвищену надійність, то установка нової копії операційної системи є кращою. Системи, установлені як відновлення однієї з попередніх версій, програють системам, установленим як нова копія, по надійності, доступності й керованості, і це особливо справедливо для систем, отриманих у результаті серії відновлень.
  • якщо вам потрібна мультизагрузочна конфігурація.

Опцію відновлення існуючої версії операційної системи можна вибрати, якщо поточна версія допускає відновлення до Windows Server 2003, і вам потрібно перенести в Windows Server 2003 всі існуючі настроювання, а також зберегти всі встановлені додатки. При цьому програма Setup повинна бути запущена під керуванням тієї операційної системи, що повинна бути обновлена.

Незважаючи на те, що процедура відновлення більше проста, ніж установка нової копії ОС, перед початком процедури відновлення варто провести деяке додаткове планування й тестування програмного забезпечення на сумісність із Windows Server 2003.

Причина, по якій дається ця рекомендація, полягає в розходженнях структури системного реєстру Windows Server 2003 і більше ранніх версій операційної системи, проблемах із сумісністю встановленого в системі програмного забезпечення, а також у тім, що процедура відновлення не переносить в Windows Server 2003 старі драйвери пристроїв, підтримка яких більше не забезпечується.

Дистрибутивний компакт-диск Windows Server 2003 містить велика кількість драйверів розповсюджених пристроїв. Однак у деяких випадках можливі ситуації, коли відсутній один із драйверів пристроїв, необхідний для продовження установки. У цьому випадку програма Setup зупинить відновлення версії доти, поки потрібний драйвер не буде отриманий.

Із цієї причини перед виконанням відновлення версії поточної операційної системи до Windows Server 2003 завжди рекомендується попередньо виконати перевірку сумісності в так називаному режимі Check Upgrade.

Справа в тому, що деякі драйвери пристроїв третіх фірм, що добре працювали у вашій поточній операційній системі, можуть вимагати відновлення для роботи в Windows Server 2003. Запустити тест на перевірку апаратної й програмної сумісності можна безпосередньо з дистрибутивного компакт-диску. Зверніть увагу на той факт, що цей тест не вимагає фактично починати інсталяцію або відновлення. Щоб протестувати комп’ютер на сумісність, виконаєте наступні операції:

  • Завантажте комп’ютер під керуванням операційної системи, що ви хочете обновити до Windows Server 2003. Вставте дистрибутивний компакт-диск у пристрій CD-ROM. Програма Windows Server 2003 Setup Wizard запуститься автоматично. Якщо цього не відбудеться, вручну запустите файл Setup.exe, що перебуває в кореневому каталозі дистрибутивного компакт-диску.
  • У вікні, що з’явився, Microsoft Windows Server 2003 family виберіть опцію Check system compatibility (Перевірка системи на сумісність), а в наступному вікні, що розкрилося, – опцію Check my system automatically (Перевірити систему автоматично). Під час перевірки вам буде запропоновано автоматично завантажити останні відновлення настановних файлів із сайту Windows Update. Якщо ви маєте швидкий канал доступу до Інтернету, то рекомендується скористатися цією опцією.

Як правило, тестування системи на сумісність із Windows Server 2003 дозволить виявити всі фактори, які можуть перешкодити успішному відновленню операційної системи, а також всі несумісні компоненти (як апаратні, так і програмні), які можуть викликати збій у процесі установки або викликати проблеми вже після її завершення.

Більшість проблем, виявлених при такім тестуванні, не є непереборними, хоча, звичайно, деякі системи можуть зажадати більшого обсягу попередньої роботи. У кожному разі, виконувати відновлення треба тільки тоді, коли всі виявлені проблеми ліквідовані.

Попередня стаття
Наступна стаття