УСТАНОВКА WINDOWS SERVER 2003

Якщо ви встановлюєте ОС на сумісне встаткування й виконали всі рекомендації, наведені раніше в цій главі, те, як правило, процес інсталяції протікає швидко й гладко. Складності, з якими можна зштовхнутися в процесі установки, найчастіше є результатом недостатнього планування й відсутності всякої підготовки. Тому, якщо ви не зібрали мінімального обсягу інформації, необхідного для успішної установки, поверніться до попередніх розділів.

Установка із завантажувального компакт-диску

Якщо у вашому розпорядженні є дистрибутивний компакт-диск Windows Server 2003, і комп’ютер оснащений пристроєм CD-ROM або DVD-ROM, з якого можлива завантаження операційної системи, то установку Windows Server 2003 можна виконати з використанням одного цього компакт-диску, не прибігаючи до копіювання дистрибутивних файлів на жорсткий диск. Якщо завантаження з компакт-диску неможлива, то варто створити завантажувальну дискету.

Як же визначити, чи є пристрій, установлене на комп’ютері, завантажувальним? Найпростішим методом є спроба завантажити комп’ютер з компакт-диску. Якщо при цьому програма Windows Server 2003 Setup запуститься автоматично, то пристрій CD-ROM є завантажувальним. У цьому випадку процедуру установки можна продовжувати, дотримуючись інструкцій, що з’являється на екрані.

Установка з використанням завантажувальної дискети

Якщо завантаження комп’ютера з компакт-диску неможлива, і при цьому вам потрібно встановити Windows Server 2003 у якості першої операційної системи на порожній жорсткий диск, то надійти можна в такий спосіб:

 • Підготуйте завантажувальну дискету Windows 98 або Windows ME. На додаток до файлів, автоматично записуваним на цю дискету в процесі її виготовлення, скопіюйте на неї файли SmartDrive.exe (необхідний для прискорення процесу установки) і Fdisk.exe.
 • Завантажите комп’ютер із цієї дискети, не активізуючи підтримку CD-ROM. З появою командного рядка скористайтеся командою fdisk і створіть один або кілька розділів на жорсткому диску. Активізуйте розділ, що буде використатися для завантаження комп’ютера.
 • Перезавантажите комп’ютер із завантажувальної дискети Windows 98/ME, цього разу – з підтримкою CD-ROM. Відформатируйте з командного рядка диск ІЗ:\.
 • Після завершення форматування дайте команду SYS C:\.
 • Запустите з командного рядка утиліту SmartDrive, потім перейдіть на компакт-диск у каталог \I386 і запустите з командного рядка утиліту Winnt.exe. Процедура установки Windows Server 2003 почнеться.

Установка за допомогою наявної системи

Якщо ж на комп’ютері вже є одна з операційних систем Microsoft (або при завантаженні з дискети), то для запуску програми установки можна скористатися цією системою. Завантажите комп’ютер під керуванням наявної ОС і запустите утиліту Winnt.exe або Winnt32.exe. Використовуваний тип утиліти (Winnt або Winnt32) визначається тією операційною системою, під керуванням якої працює комп’ютер на момент запуску програми установки Windows Server 2003.

Початок процесу установки системи

Яким би образом ви не запустили програму установки, процедура інсталяції може бути розбита на певні етапи. Нижче перераховані й коротко описані основні дії, виконувані в процесі установки Windows Server 2003.

Збір інформації, необхідної для установки

Якщо установка виробляється в середовищі наявної операційної системи (запущена програма Winnt32.exe), те на даному етапі користувач має можливість указати наступну інформацію:

 1. Указати тип інсталяції, вибравши між відновленням існуючої версії або новою інсталяцією.

Щоб запустити програму Setup у режимі відновлення існуючої версії ОС до Windows Server 2003, необхідно бути членом групи Administrators на локальному комп’ютері. Крім того, якщо сервер є членом домену, ця операція буде також доступна членам групи Domain Admins. В Windows 2000/ХР, якщо ви зареєстровані в системі від імені користувача, що не належить до цих груп, то для запуску програми Setup вам немає необхідності виходити із системи й повторно реєструватися від імені користувача з адміністративними правами. Замість цього ви можете скористатися командою Run as… і запустити програму Windows Server 2003 Setup з використанням контексту безпеки користувача Administrator або члена груп Administrators або Domain Admins. З погляду безпеки, такий підхід є найкращим і офіційно рекомендованим.

 1. Прочитати й прийняти ліцензійну угоду.
 2. Увести ключ продукту (product key).
 3. Указати додаткові опції установки – наприклад, такі, як параметри язикового настроювання. Щоб указати програмі Setup на необхідність надати вам можливість вибору диска, на який буде встановлюватися система, інсталяційної папки й інших опцій установки, натисніть кнопку Advanced Options. Відкриється вікно Advanced Options. Зокрема, якщо дистрибутивні файли можуть стати недоступними в процесі установки, рекомендується; установити в цьому вікні прапорець Copy all installation files from the Setup CD.

Далі, у випадку відновлення існуючої системи, програма Setup запропонує вам указати, чи варто перетворити до формату файлової системи NTFS розділи жорсткого диска, на який буде виконуватися установка Windows Server 2003.

Опцію NTFS варто вибирати, якщо потрібно повною мірою скористатися перевагами, надаваними системою безпеки Windows Server 2003 і файлової системи NTFS. Однак якщо вашою метою є побудова системи з подвійним завантаженням, де в якості альтернативної операційної системи використається, наприклад, Windows 98 або Windows ME, те не слід перетворювати системний розділ до формату NTFS, тому що це унеможливить завантаження Windows 98/ME. Крім того, варто врахувати, що розділи NTFS будуть недоступні при роботі під керуванням Windows 98/ME. Виконати перетворення файлової системи з формату FAT у формат NTFS можна в будь-який час після завантаження за допомогою утиліти convert. Однак якщо потрібно виконати зворотне перетворення (розділ NTFS перетворити в розділ FAT), те необхідно виконати резервне копіювання всіх файлів, відформатувати розділ заново (у результаті чого всі файли будуть знищені) і відновити потрібні файли по резервній копії.

Динамічне відновлення дистрибутивних файлів (Dynamic Update)

Механізм динамічних відновлень Dynamic Update являє собою нову функціональну можливість, що була вперше уведена з появою Windows XP, а також є присутнім і в Windows Server 2003. При її використанні програма Setup установлює з’єднання з веб-сайтом Microsoft Windows Update і завантажує з його останні відновлення дистрибутивних файлів, що не ввійшли до складу наявної у вашому розпорядженні дистрибутивної копії. Для використання функції Dynamic Update необхідне дотримання наступних умов:

 • наявність з’єднання з Інтернетом.
 • присутність у системі коректних версій файлів wininet.dll і urlmon.dll. Якщо ці файли відсутні, то програма Setup пропустить динамічне відновлення.

Програма Setup запропонує вам на вибір дві можливості – скористатися функцією Dynamic Update відмовитися від її й продовжити процес установки. Функція динамічного відновлення особливо корисна, якщо у вашій системі є апаратні пристрої, драйвери яких відсутні на дистрибутивному компакт-диску, але необхідні для успішного завершення установки. Щораз, коли в один з настановних файлів вноситься важлива зміна, Microsoft публікує ці відновлення на сайті Windows Update. Функціональні можливості Dynamic Update були ретельно протестовані на надійність і зручність використання. Слід зазначити, що при використанні цієї функції в ході інсталяції програма Setup робить завантаження тільки тих файлів, які містять дійсно важливі відновлення й можуть вплинути на хід процесу установки. Оскільки функція Dynamic Update завантажує тільки ті файли, які необхідні для установки Windows Server 2003 на конкретному комп’ютері, вона робить розпізнавання встановлених апаратних засобів (збереження зібраної інформації не виробляється). Єдиною метою цієї процедури є визначення списку файлів, які необхідно завантажити із сайту Windows Update. Операція Dynamic Update може бути виконана в ході перевірки програмної й апаратної сумісності під час підготовки до інсталяції, що була описана раніше.

Підготовка інсталяції

На даному етапі програма Setup виконує наступні дії:

 • Копіює дистрибутивні файли на жорсткий диск.
 • Надає опції, що дозволяють виконати автоматичне відновлення ушкодженої системи (Automated System Recovery, ASR) і відновлення системи за допомогою Recovery Console.
 • Дозволяє вказати розділ для установки Windows Server 2003 і відфоматувати його при необхідності.

Перезавантажує комп’ютер.

Попередня стаття
Наступна стаття