Етика при створенні та використанні інформаційних ресурсів
Одним з найважливіших видів ресурсів людства є інформаційні ресурси. На сьогоднішній день інформаційні ресурси будь якої країни можна вважати стратегічними ресурсами, тому що за значимістю їх можна прирівняти до матеріальних, сировинних, енергетичних або фінансових ресурсів .
Інформаційний ресурс – це дані які можуть зберігатися в будь-якому вигляді, так само можливе його кількаразове використання. Прикладом цього може бути файл, документ, фотографія, або відео. Для таких ресурсів в Інтернеті характерний певний час життя та доступність більш, ніж одному користувачеві.
Етика – це вчення про моральність, про норми і правила поведінки людей. Іншими словами етичні норми це те, що регулює поведінку людей та їх відносини в повсякденному житті. Часто ці норми просто не усвідомлюються і виконуються “автоматично”.
В інформаційній діяльності етичні норми теж поступово складаються. Особливо чітко вони проявляються в Інтернеті, так як юридичні закони там часто неможливо застосовувати, але певне поняття про те, «що можна, а що-не можна», все ж існує і підтримується.
За рекомендаціями «Міжнародної федерації з інформаційних технологій» були прийняті кодекси комп’ютерної етики, які ґрунтувалися на етичних стандартах, а саме:
1. Не використовувати комп’ютер з метою шкоди іншим користувачам;
2. Не втручатися в роботу інших користувачів в Інтерне-мережі;
3. Не використовувати файли, які не призначені для вільного користування;
4. Не використовувати комп’ютер для злодійства;
5. Не використовувати комп’ютер для поширення невірної інформації;
6. Не використовувати крадене програмне забезпечення;
7. Не присвоювати чужу інтелектуальну власність.
Образи, перехід на особистості, рекламу і саморекламу в не призначених для цього місцях прийнято вважати порушенням інтернет-етики.
Люди, які звикли до правил однієї групи, можуть мимоволі порушити правила іншої групи. Щоб уникнути цього практично всі інтернет-спільноти пропонують ознайомиться з правилами. Після ознайомлення з правилами користувач повинен дати свою формальну згоду на їх дотримання.
Перед тим, як поставити запитання необхідно скористатися пошуком по даній темі, так як можливо це питання вже задавали раніше і була дана відповідь на нього.
У багатьох спільнотах модератори не вітають написання повідомлень, які мають єдину мету залучення уваги до автора даного поста.
Слід робити свої записи більш читабельними. Якщо повідомлення буде складно прочитати, то швидше за все його проігнорують або поставляться негативно до цього повідомлення.