Реляційні бази даних
У порівнянні з розглянутими вище моделями реляційна модель жадає від СКБД набагато більш високого рівня складності. У ній робиться спроба позбавити програміста від виконання рутинних операцій по керуванню даними, настільки характерних для ієрархічної й мережної моделей.
У реляційній моделі база даних являє собою централізоване сховище таблиць, що забезпечує безпечний одночасний доступ до інформації з боку багатьох користувачів. У рядках таблиць частина полів містить дані, стосовні безпосередньо до запису, а частина – посилання на записі інших таблиць. Таким чином, зв’язки між записами є невід’ємною властивістю реляційної моделі.
Кожен запис таблиці має однакову структуру. Наприклад, у таблиці, що містить опис автомобілів, у всіх записів буде той самий набір полів: виробник, модель, рік випуску, пробіг і т.д. Такі таблиці легко зображувати в графічному виді.
У реляційній моделі досягається інформаційна й структурна незалежність. Записи не зв’язані між собою настільки, щоб зміна однієї з них торкнулося інших, а зміна структури бази даних не обов’язково приводить до перекомпіляції працюючих з нею додатків.
У реляційних СКБД застосовується мова SQL, що дозволяє формулювати довільні, нерегламентовані запити. Це мова четвертого покоління, тому будь-який користувач може швидко навчитися становити запити. До того ж, існує безліч додатків, що дозволяють будувати логічні схеми запитів у графічному виді. Все це відбувається за рахунок жорсткості вимог до продуктивності комп’ютерів. На щастя, сучасні обчислювальні потужності більш ніж адекватні.