Руки — перший інструмент для рахунку
Кожна людина постійно зустрічається з необхідністю обробки числової інформації.
Уже в кам’яному віці, коли люди збирали плоди, ловили рибу й полювали на тварин, виникла потреба в рахунку. На місцях стоянок первісних людей учені знаходили кості з карбами — так наші далекі предки фіксували кількість предметів.
Але кількість предметів то збільшувалося, то зменшувалося, тому важливо було вміти складати й віднімати. Допомагав у цьому нашим далеким предкам їх первісний “комп’ютер” — десять пальців на руках. Загинала людина пальці — складала, розгинала — віднімала. Точно так само, як робить це кожна маленька дитина, коли вчиться рахувати.
У Західній Європі існувала ціла система, що дозволяла представляти на пальцях числа до 9999.
Існує безліч прийомів, що дозволяють за допомогою пальців робити різні арифметичні операції. От прийом, що дозволяє запам’ятати таблицю множення на 9:
Покладіть обидві руки поруч, долонями на стіл. Подумки пронумеруйте всі пальці обох рук з ліва на право. Підніміть нагору палець, відповідний до числа, на яке потрібно помножити 9. Число пальців, розташованих ліворуч від піднятого, дає число десятків, а розташованих праворуч — одиниць результату.