ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ

Windows XP з’явився 25 жовтня 2001 року. Це унікально потужна операційна система, в основі якої лежить Windows 2000. Це нова OC від Microsoft, починаючи з якої зроблена спроба, об’єднати дві, що раніше існували незалежно, лінійки W9x і NT. Спочатку цей проект називався Whisler, але зараз він розділився на дві лінії, Windows XP, позиціонується на заміну W9x і W2kPro, і Windows.NET, позиціонується на заміну NT Server всіх сортів. Поза залежністю від назви, всі вони є прямими спадкоємцями Windows 2000, і продовжувачами лінійки Windows NT. Цей факт і визначає основні особливості Windows XP. Це повністю 32 розрядна ОС із пріоритетної багатозадачністю. У її основі лежать ті ж принципи, на яких базувалися всі NT. Це наступні:

 1. Сумісність. Система може мати звичний інтерфейс ОС сімейства Windows, з деякими додаваннями й розширеннями, підтримку файлових систем NTFS5, NTFS4, FAT16 і FAT32. Більшість додатків, написаних під MSDOS, W9x, NT4, а також деякі програми під OS/2 і POSIX запускаються й функціонують без проблем. При проектуванні NT ураховувалася можливість роботи системи в різних мережних середовищах, тому в поставку входять засобу для роботи в Unix- і Novell-мережах.
 2. Переносиміть. Система працює на різних процесорах сімейства x86 виробництва Intel і AMD. Уже існує 64 бітна версія Windows XP і Windows.NET, призначена для роботи на Intel Itanium. Реалізація підтримки процесорів інших архитектур можлива, але зажадає деяких зусиль.
 3. Масштабованість. В Windows XP реалізована підтримка технології SMP. В Windows.NET Advanced Server і Datacenter Server крім цього є підтримка COW (Cluster Of Workstations).
 4. Система безпеки. Реалізовано звична для NT система безпеки на рівні користувачів.
 5. Розподілена обробка. Windows XP має убудовані в систему мережні можливості, що забезпечує можливість зв’язку з різними типами компьютерів-хостів завдяки наявності різноманітних транспортних протоколів і технології «клієнт-сервер».
 6. Надійність. Архітектура ОС захищає додатки від ушкодження один одним і самою операційною системою. При цьому використається структурована обробка особливих ситуацій на всіх архітектурних рівнях, що включає відновлювану файлову систему NTFS і забезпечує захист за допомогою убудованої системи безпеки й удосконалених методів керування пам’яттю.
 7. Локалізація. Система надає можливості для роботи в багатьох країнах миру на національних мовах, що досягається застосуванням стандарту ISO Unicode.
 8. Розширюваність. Завдяки модульній побудові системи стає, можливо, додавання нових модулів на різні архітектурні рівні ОС.

В Windows XP є Windows Product Activation. Це нова технологія, розроблена Microsoft для боротьби з нелегальними копіями їхнього програмного забезпечення. Уперше подібний механізм був випробуваний на Terminal Service, з W2k Server, тепер же, схоже, подібним чином будуть захищатися всі, або багато хто, наступні продукти Microsoft. Суть технології полягає в наступному. Після інсталяції системи на основі серійного номера, що дається з кожною копією XP, і деяких особливостей вашого комп’ютера генерується так званий Product ID. Він складається з 20 цифр, і на його основі (разом із правильним серійним номером, звичайно ж), ви одержуєте Activation Code, після введення, якого Windows уважається активованим.

Як затверджує Microsoft, на основі цих двох номерів вони не можуть довідатися нічого про ваш комп’ютер. Тобто, повна анонімність. Можливо, це правда. Якщо не проробити такої процедури, то через 30 днів в XP просто перестане функціонувати всі, крім апплета відповідального за активацію.

Існують два види версії XP – Windows XP Home і Windows XP Professional. Крім цього, існує 64 бітна версія Windows XP Professional, зроблена для 64 бітного Intel Itanium. Пізніше будуть випущені (за твердженням Microsoft) Widows.NET Server, Windows.NET Advanced Server і Windows.NET Datacenter Server (x86 і 64 bit edition для кожного). XP Home позиціюється як ОС на зміну лінійки W9x, XP Professional, як зміна для Windows 2000 Professional. З істотних відмінностей між ними, можна відзначити тільки відсутність підтримки SMP в XP Home. Але, незважаючи на це, навіть XP Home побудовано на ядрі NT, тому з 25 жовтня 2001 року (дата офіційного виходу XP) можна говорити про давно обіцяну офіційну смерть лінійки W9x, і ідеології MS-DOS разом з нею. Windows.NET відрізняється від XP наявністю системних служб і додатків, властивих серверу, і підтримкою могутнішого заліза. Так, якщо XP Pro підтримує SMP тільки на два процесори, то NET Server уже на 4, NET Advanced Server на 8, а NET Datacenter Server на 32.

Як і в W2k, ядро NT накладає свої обмеження, тому не можна очікувати від XP абсолютно повної сумісності зі старим програмним забезпеченням. Однак, у порівнянні з W2k ситуація із сумісністю трохи покращилася. З найбільш помітних змін можна відзначити звук, що з’явився, у старих DOS іграх, що було досить складно домогтися в W2k. Крім цього, в XP убудований режим сумісності зі старими ОС. Для того щоб його задіяти, необхідно вибрати закладку Compatibility з Properties файлу або ярлика на файл. У цій закладці можна вказати під видом, який ОС потрібно запускати програму, чи треба міняти дозвіл або глибину кольори при цьому (необхідно для багатьох старих програм).

Як щодо сумісності зі старим програмним забезпеченням? Як і в W2k, ядро NT накладає свої обмеження, тому не можна очікувати від XP абсолютно повної сумісності зі старим програмних забезпеченням.

Цій проблемі DLL shell була приділена найпильніша увага. Причому, до цього питання підійшли більш комплексно, ніж коли-небудь, до цього. У перших, нікому не дадуть просто так перезаписати який або DLL у системній директорії. Крім цього, залишився знайомий нам по W2k механізм SFC, System File Protection. Ця система стежить за основними системними файлами, і у випадку заміни якого-небудь із них, міняє всі назад.

Крім цього, в Microsoft, чому те подбали про криворуких програмістів, які не можуть писати нормально, і їм обов’язково треба, що б їхній утвір працювало із власними DLL, що підмінюють системні. При інсталяції такої програми, ці перероблені DLL все-таки будуть записуватися на диск, але не замість системних. Потім, при запуску такої програми, у випадку виклику DLL повинен викликатися не системний файл, а заздалегідь збережений файл саме від цієї програми.

Dynamic Disk – це фізичний диск, на якому можуть бути створені динамічні розділи, тут теж не мало часу приділили цьому розділу. Такий диск може бути доступний тільки з W2k або XP. Динамічні розділи можуть бути наступних видів:

 1. Прості. Прості розділи практично ні чим не відрізняються від тих, до яких ми звикли.
 2. Складові. Складаються з декількох динамічних дисків, які зображений як один диск. Дані пишуться й читаються послідовно.
 3. Що чергуються. Кілька динамічних дисків, які представлений як один диск. Дані пишуться й читаються одночасно на кілька дисків. Це, теоретично, повинне забезпечувати вдвічі більшу швидкість на дискових операціях. На практиці, приріст хоча й значний, але менше, ніж у два рази. Краще використати цей режим тільки в тому випадку, якщо вже є два диски. У противному випадку, набагато вигідніше купити один вінчестер, удвічі більшого обсягу, з відмінними швидкісними характеристиками, чим два маленьких і більше повільних, розраховуючи на те, що вони будуть багато швидше. Звичайно, якщо взяти два швидких диски й об’єднати їх у Що Чергують, то вони будуть швидше, ніж один. Однак системний розділ не може бути Що Чергують. У цьому випадку розумніше придбати апаратний IDE-RAID контролер, що забезпечує можливість роботи з RAID навіть із під DOS; у такий спосіб можна зробити системний розділ що чергується.
 4. Дзеркальні. Ці розділи складаються із двох фізичних дисків. Дані, записувані на один з дисків, автоматично дублюються на іншому. Це не дає ніяких переваг у плані швидкості, але зате забезпечує вдвічі більший ступінь надійності схоронності даних.
 5. RAID5. Складається із трьох, або більше дисків. Представляє із себе, Що Чергують із контролем помилок. Тобто, дані пишуться на два диски, у два блоки, а на третій диск, і в третій блок записується ECC, код корекції помилок, за допомогою якого, за інформацією кожного із блоків можна відновити вміст другого блоку. Причому код ECC записується поперемінно, на кожний із вхідних у масив дисків. Ця технологія дозволяє більш ощадливо використати дисковий простір, чим Дзеркальні, але, працює повільніше. Любою із цих розділів може бути відформатований як під FAT32, так і під NTFS. Керування Dynamic disk здійснюється через розділ Disk Management вікна Computer Management.

Всі ці розділи, крім Простих можна створювати тільки на динамічних дисках. Звичайний диск може бути конвертований у динамічний, з вікна Disk Management, однак зворотний процес (конвертувати динамічний диск у простій) не завжди можливий.

Після досить довгої перерви Microsoft істотно міняє зовнішній вигляд своїх ОС. Основні принципи роботи інтерфейсу залишилися колишніми, але всяких дрібних, і не дуже, змін і поліпшень просто величезна кількість. Перше, що впадає в око, це оформлення, що змінилося, системи.

На зміну строгим, рівним лініям без зайвих «прикрашень» прийшли округлі лінії, м’які півтони й тіні. Взагалі те, Microsoft не винаходив «велосипед», багато тенденцій, які знайшли своє втілення в новому оформленні, XP ми могли бачити й раніше, у тому числі й на PC.

Як і W2k, що використав колірну гаму вперше з’явилася в KDE 1.2, XP використає елементи колірної гами й оформлення деяких елементів інтерфейсу подібні з використовуваними в KDE 2.0. Якщо кому не подобаються нововведення в «комп’ютерній моді», він легко може привести зовнішній вигляд системи в більше звичний вид, такий як в W2k або W98.

Попередня стаття
Наступна стаття