Інформаційні технології у юриспруденції

До недавніх пір єдиним способом отримати інформацію по правових питаннях була тільки консультація юриста. А сьогодні така інформація необхідна кожному, і що працює і пенсіонерові: як відстояти свої права споживача при покупці нерухомості, автомобіля, перед адміністрацією свого заводу або фірми, при оформленні або перерахунку пенсії.

У наш час для цього створені правові інформаційно-довідкові системи.

Федеральні збори, президент, уряд, міністерства і самі різні відомства розробляють і ухвалюють нові закони, укази і ухвали. Устежити за потоком цієї правової інформації не може не тільки пересічний громадянин, але і досвідчений юрист. Ось тут-то і приходять на допомогу правові електронні інформаційно-довідкові системи.

Перші такі системи були створені в країнах Заходу в другій половині 1960-х років. У 1967 році в Бельгії була розроблена і почала функціонувати електронна картотека CREDOC. Вона містила документи внутрішнього і міжнародного права. Для того, щоб отримати з неї відомості, потрібно було звернутися в інформаційне бюро, з якого відповідь можна було отримати тільки через декілька днів (від 2 до 8).

У тому ж 1967 року в США була почата розробка однієї з найвідоміших довідкових правових систем LEXIS-NEXIS. Вона дозволяє працювати з повними текстами правових документів.

В даний час, після появи персональних комп’ютерів, в багатьох країнах (США, Великобританії, Німеччині, Франції, Італії, Фінляндії і ін.) відбулося широке розповсюдження правових довідкових систем. Їх тепер налічується близько ста.

У нашій країні роботи в цій області були початі в 1975 році. Перша довідково-правова система ЮСИС з’явилася в 1989 році. У 1990 році була створена система “Гарант”, а в 1992 році – система “Консультантплюс”.

Сьогодні в нашій країні існує цілий ряд правових довідкових систем: “Кодекс”, “Референт”, “Юридичний мир”, “Ваше право”, “Юрістконсульт”, “Законодавство Росії”. Проте “Гарант” і “Консультантплюс”. Ці дві фірми створили розгалужену мережу своїх інформаційних центрів в різних регіонах Росії.

Вони відрізняються один від одного методом розміщення нових правових документів.

Так, в “Гарантові” при появі нової редакції документа старий варіант замінюється новим, а в його тексті робиться гіперпосилання на попередню редакцію. Таким чином, користувач системи “Гарант” завжди працює з “найсвіжішим” законодавством.

У системі “Консультантплюс” нові редакції вбудовують в старі документи і вводять коментарі до всіх змін. Час від часу давно застарілі документи видаляють. Нові версії “Консультанта” можна поповнювати з дискет або по електронній пошті, уклавши договір з сервісним центром.

Обидві системи відрізняються один від одного за змістом і класифікації.

У “Гарантові” тематика законодавства ділиться по галузях – на цивільне, кримінальне, адміністративне, земляне, банківське, митне. У нім також міститься законодавство 50 регіонів Росії.

У “Консультантові” бази діляться на федеральну, регіональну і консультаційну (по питаннях бухобліку, фінансів і банківської справи).

У “Гарантові” більше інформації по міжнародному праву, а в “Консультантові” – за регіональним законодавством. У обох системах створені обширні консультаційні бази.

Інформаційні ресурси “Гаранта” – більше 700.000 документів, зокрема більше 20 спеціалізованих правових блоків по всіх розділах федерального законодавства і більше 40 правових блоків за законодавством суб’єктів Федерації.

З “Гарантом” постійно співробітничають більше 190 органів влади і управління федерального і регіонального рівнів. Серед них – Державна Дума Російської Федерації, Адміністрація Президента Російської Федерації, Міністерство фінансів Російської Федерації, Центральний Банк Російської Федерації, Вищий Арбітражний Суд Російської Федерації, мерії Москви і інших міст Росії.

Мережу компанії “Консультантплюс” налічує 300 регіональних інформаційних центрів (РІЦ), розташованих в 150 містах Росії. До теперішнього часу у користувачів встановлено і супроводиться 342 500 екземплярів систем сімейства “Консультантплюс”. До послуг користувачів – бази даних нормативних документів федерального законодавства і аналітичні системи підтримки ухвалення рішень. Крім того, в 77 суб’єктах РФ силами РІЦ Мережі “Консультантплюс” ведуться бази даних за регіональним законодавством.

З системою “Консультантплюс” працюють в Адміністрації Президента РФ, в Уряді РФ, в Державній Думі, в міністерствах і відомствах, в сотнях податкових інспекцій і митних постів, у вузах і банках, на підприємствах всіх форм власності і напрямів діяльності по всій Росії.

Програмні продукти “Консультантплюс” відрізняються високою ефективністю і якістю. Так, системи “Консультантплюс” були першими серед довідкових правових систем, сертифікованих Microsoft на сумісність з Windows NT/95/98, XP.

Cистеми “Консультантплюс” можуть ефективно працювати на будь-якому комп’ютері, будь-якій програмній платформі і в мережах будь-якої конфігурації. Існують DOS-версіїії, 32-розрядні версії для Windows 95/98, Windows NT і Intranet-версії. систем, 16-розрядні Windows-верс

Високоефективна технологія “Консультантплюс” дозволяє на сьогодні передавати користувачам щомісячно близько 8000 документів. При цьому пропускна потужність систем може досягати 20000-25000 документів в місяць. Всього в системи “Консультантплюс” входить 681 315 документів. На сьогоднішній день це найбільший інформаційний банк, який може бути переданий користувачеві.

Нові нормативні акти включаються в системи щодня, протягом декількох днів з моменту їх підписання органами влади і управління РФ, тому користувачі можуть щодня отримувати найсвіжішу і достовірнішу інформацію про стан російського законодавства.

Більшість документів компанія отримує ще до дати їх офіційної публікації безпосередньо з офіційної розсилки відомств, що випустили їх, з якими АО “Консультантплюс” зв’язують прямі договори про співпрацю в області правової інформатизації.

В даний час такі договори поміщені з Адміністрацією Президента РФ, Апаратом Уряду РФ, Апаратом Ради Федерації Федеральних Зборів РФ, Апаратом Державної Думи Федеральних Зборів РФ, десятками міністерств і відомств Російської Федерації. Всього поміщено більше 60 договорів (не рахуючи декількох сотень договорів, підписаних на регіональному рівні).

Багато довідково-правових систем представлено в Інтернеті.
Попередня стаття
Наступна стаття