Протокол Spanning Tree Protocol (STP)

У сучасних комп’ютерних мережах локальна мережа (LAN) може містити велику кількість пристроїв, таких як комп’ютери, маршрутизатори та комутатори. Кожен з цих пристроїв може бути підключений до іншого пристрою, і в результаті мережа може стати вкрай складною і заплутаною. Один з протоколів, який допомагає побудувати зв’язуюче дерево для LAN, – це Spanning Tree Protocol (STP).

Вступ

Spanning Tree Protocol (STP) був створений з метою запобігання зациклювання мережі в LAN. Зациклювання може виникати, коли є декілька шляхів для передачі даних між двома пристроями в мережі, і кожен шлях може бути використаний одночасно. Це може призвести до створення “бурі” (коли пристрої надсилають повідомлення безперервно) і зниження продуктивності мережі. Протокол STP допомагає уникнути цього, роблячи один зі шляхів недоступним для передачі даних.

Опис протоколу

Протокол STP працює, використовуючи “бродкаст” повідомлення (broadcast messages) для визначення топології мережі. Кожен пристрій в мережі має свій ідентифікатор (MAC-адресу), і протокол STP використовує ці ідентифікатори для створення зв’язуючого дерева.

Розрахунок шляху

Протокол STP обирає один зі шляхів між двома пристроями як “основний” (root) шлях, а інші шляхи робить недоступними. Щоб обрати цей шлях, протокол STP порівнює ідентифікатори (MAC-адреси) пристроїв на шляху. Протокол STP обирає шлях з найменшою MAC-адресою як кореневий (root) пристрій. На даний момент, кореневий пристрій стає центральним елементом мережі, а протокол STP вибирає шляхи між іншими пристроями, які пройдуть через кореневий пристрій.

Обрання найкращого шляху

Коли протокол STP обирає кореневий пристрій, він розраховує найкоротший шлях між цим пристроєм та іншими пристроями в мережі. Це означає, що протокол STP забезпечує, щоб кожен пристрій у мережі використовував найкоротший шлях до кореневого пристрою. Якщо який-небудь шлях у мережі стає недоступним, протокол STP шукає новий шлях, щоб забезпечити стійкість мережі.

Збереження зв’язку

Якщо у мережі стає недоступним який-небудь пристрій, протокол STP забезпечує, щоб мережа продовжувала працювати. Протокол STP знаходить новий шлях для передачі даних, який забезпечує стійкість мережі.

Розширений протокол Spanning Tree Protocol (RSTP)

Розширений протокол Spanning Tree Protocol (RSTP) – це оновлена версія протоколу STP, яка забезпечує ще більшу стійкість мережі і покращену продуктивність. RSTP дозволяє вибирати шлях до кореневого пристрою швидше, що дозволяє прискорити передачу даних у мережі. Також, RSTP дозволяє забезпечити відновлення з’єднання у разі збоїв швидше, що зменшує час, необхідний для відновлення мережі.

Переваги протоколу STP

Протокол STP забезпечує стійкість мережі, уникнення зациклювання та збереження зв’язку у разі збоїв пристроїв у мережі. Основні переваги протоколу STP наступні:

 1. Забезпечує стійкість мережі: протокол STP забезпечує, що мережа не зациклюється, що може призвести до збоїв та перебоїв у передачі даних.
 2. Забезпечує ефективність мережі: протокол STP забезпечує, що кожен пристрій використовує найкоротший шлях до кореневого пристрою, що дозволяє забезпечити ефективну передачу даних у мережі.
 3. Забезпечує збереження зв’язку: протокол STP забезпечує, що мережа продовжуватиме працювати навіть у випадку відмови деяких пристроїв у мережі.

Як налаштувати протокол STP

Щоб налаштувати протокол STP на мережевому пристрої, потрібно виконати наступні кроки:

 1. Відкрийте програмне забезпечення для налаштування пристрою.
 2. Знайдіть відповідні настройки для протоколу STP.
 3. Виберіть потрібні параметри для протоколу STP.
 4. Збережіть налаштування.

Висновок

Протокол Spanning Tree Protocol (STP) – це протокол, який дозволяє забезпечити стійкість мережі, уникнення зациклювання та збереження зв’язку у разі збоїв пристроїв у мережі. STP є дуже ефективним засобом для побудови зв’язуючого (остовного) дерева локальної мережі. Розширений протокол Spanning Tree Protocol (RSTP) ще більш покращує продуктивність мережі і забезпечує швидке відновлення зв’язку у разі збоїв пристроїв. Налаштування протоколу STP досить просте і дозволяє забезпечити стійку мережі у всіх умовах. Якщо ви плануєте налаштувати STP на мережевих пристроях, вам необхідно докладно ознайомитися з параметрами та налаштуваннями протоколу.

Часті запитання

 1. Які є режими роботи протоколу STP?

Протокол STP може працювати в різних режимах, таких як PVST (Per VLAN Spanning Tree), MST (Multiple Spanning Tree) та RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol).

 1. Які пристрої можуть підтримувати протокол STP?

Більшість мережевих пристроїв, таких як комутатори та маршрутизатори, можуть підтримувати протокол STP.

 1. Чи можна вимкнути протокол STP?

Протокол STP можна вимкнути, але це не рекомендується, оскільки це може призвести до зациклювання мережі та перебоїв у передачі даних.

 1. Які є різниці між протоколом STP та RSTP?

Розширений протокол Spanning Tree Protocol (RSTP) є покращеною версією протоколу STP, який забезпечує швидке відновлення зв’язку у разі збоїв пристроїв та поліпшену продуктивність мережі.

 1. Чому протокол STP важливий для мереж?

Протокол STP дозволяє забезпечити стійкість мережі та уникнення зациклювання, що може призвести до перебоїв у передачі даних та збоїв пристроїв. Він також забезпечує ефективну передачу даних у мережі та збереження зв’язку у разі збоїв пристроїв.

Попередня стаття
Наступна стаття