ВСТАНОВЛЕННЯ WINDOWS XP

Є кілька способів. По-перше, якщо Ваш компакт із дистрибутивом схожий на той, що випускається Microsoft, те він повинен бути бутовим (завантажувальним). Щоб завантажитися з його треба в BIOS-e параметр «Boot sequence» установити рівним CD-ROM, вставити CD і перезавантажитися.

Після старту комп’ютера запуститься програма установки. Далі – просто додержуватися інструкцій. Це єдиний метод завантажиться прямо в програма-установник. Microsoft уважає, що CD-ROM це невід’ємна й абсолютно необхідна деталь для комп’ютера, на який установлюється XP, тому старий добрий спосіб завантаження із чотирьох дискеток більше не підтримується.

По-друге, можна завантажитися з DOS системної дискети із драйвером CD-ROM і запустити програму winnt.exe у директорії i386 на диску з дистрибутивом.

Якщо Ваш вінчестер підключений до зовнішнього контролера (SCSI або IDE), то не забудьте скачати новий XP (або W2k) драйвер для нього й скинути його на дискету. Він знадобиться, якщо програма інсталяції не зможе правильно визначити й установити пристрій. У цьому випадку необхідно нажати на F6, коли буде вироблятися пошук таких пристроїв.

Є ще більш радикальний метод рішення проблем із сумісністю. При інсталяції поверх існуючої ОС, у вас буде можливість вибору ОС (Dual boot).

Після установки XP як окремої ОС буде неможлива нормальна робота Outlook Express і Internet Explorer в Windows 9x, тому що W2k замінить останні. Це вірно тільки у випадку установки обох ОС на той самий розділ диска. Але, цю проблему можна вирішити, шляхом копіювання деяких DLL з WinNT\System32 в Windows\System. Крім цього, багато програм прийде встановлювати по двох разу, раз для XP, і раз для W9x.

Іноді, можна й у той самий каталог, наприклад Office XP уже при установці здатний зрозуміти, що він уже раз коштує, і в підсумку встановлює всього близько 18 Мб.

Установлюємо завантаження з компакт-диску

Вставте завантажувальний компакт-диск в CD-ROM. Далі вам необхідно зробити так, щоб комп’ютер завантажився не з жорсткого диска, а з компакт-диску. Для цього те й потрібний завантажувальний компакт-диск, щоб з його можна було завантажитися. Справа в тому, що Windows сама себе видалити не може. Тобто, працюючи в Windows, не можна видалити Windows.

Зробити так, щоб комп’ютер завантажувався не з жорсткого диска, а з компакт-диску можна, змінивши деякі настроювання BIOS. Робиться це в такий спосіб: перезавантажите комп’ютер і на самому початку завантаження, коли йде тестування встаткування, натисніть клавішу «Del». Зверніть увагу, що це варто робити до того, як початку завантажуватися Windows. Якщо ви не встигли, нічого страшного. Просто ще раз перезавантажитеся, і спробуйте знову. Зверніть увагу, що досить рідко, але все-таки зустрічаються комп’ютери, у яких замість клавіші «Del» використається клавіша «F2».

Якщо ж вам удалося вчасно нажати клавішу «Del», то ви потрапите в настроювання BIOS, а саме, у головне меню BIOS. У цьому меню вам треба вибрати пункт Advanced BIOS Features. Зробити це можна за допомогою клавіш-стрілок, тому що миша в BIOS не працює. При цьому перемістите покажчик на пункт Advanced BIOS Features і натисніть клавішу «Enter». У результаті ви потрапите в меню настроювань.

У цьому меню, крім інших, є наступні настроювання: First Boot Device – перший завантажувальний пристрій; Second Boot Device – другий завантажувальний пристрій; Third Boot Device – третій завантажувальний пристрій.

Саме ці пункти меню нас і цікавлять. Так, пункт First Boot Device саме й визначає, з якого пристрою комп’ютер буде намагатися завантажитися першим. Якщо йому не вдасться завантажитися з першого пристрою, він буде намагатися завантажитися із другого (Second Boot Device), а потім – і із третього (Third Boot Device).

За замовчуванням як пристрій, з якого комп’ютер буде намагатися завантажитися першим, є жорсткий диск (HDD-0). Нам же потрібно як такий пристрій установити CD-ROM. Щоб це зробити, необхідно, установивши покажчик (червону рамку) на пункт First Boot Device, натисканнями клавіш «Page Up» і «Page Down» перебирати можливі значення, поки не з’явиться значення CD-ROM. Саме якраз воно нам і потрібно.

Вибрати потрібне значення можна, ще нажавши клавішу «Enter» при обраному пункті First Boot Device. У результаті з’явиться невелике меню, у якому й можна зробити свій вибір.

Аналогічним образом у якості Second Boot Device варто встановити дискету (Floppy), і тільки в якості Third Boot Device установити жорсткий диск (HDD-0).

Після того, як ви закінчите з необхідними установками, натисніть «Esc» і ви вийдіть у головне меню BIOS. Тепер вам залишається тільки зберегти внесені зміни й вийти з BIOS.

Для цього в головному меню варто вибрати пункт Save & Exit Setup. Нагадую, щоб вибрати потрібен вам пункт, необхідно за допомогою клавіш стрілок навести на нього покажчик (червону рамку) і нажати «Enter».

Після того, як ви виберіть Save & Exit Setup, з’явиться невелике червоне вікно, у якому від вас буде потрібно підтвердити, дійсно ви хочете зберегти зміни й вийти з настроювання BIOS чи ні. Щоб підтвердити цей факт, уведіть Y і натисніть «Enter».

Завантаження з компакт-диску

Після того, як вийдіть із BIOS, комп’ютер буде автоматично перезавантажений. При цьому якщо ви не забули вставити в CD-ROM завантажувальний компакт-диск, комп’ютер буде завантажений із цього компакт-диску. Відповідно, на самому початку завантаження з’явиться невелике меню із двох пунктів:

  1. Boot from Hard Disk – завантажити комп’ютер з жорсткого диска;
  2. Boot from CD-ROM – завантажити комп’ютер з CD-ROM.

Зрозуміла справа, що потрібно вибрати другий пункт. Тільки не гайтеся з вибором, тому що внизу, під меню, працює таймер. І як тільки він стане, дорівнює 0, а ви не зробите свого вибору, комп’ютер почне завантажуватися з жорсткого диска. Після того, як ви виберіть Boot from CD-ROM, на екрані з’явиться ще одне меню, у якому вам потрібно вибрати вид завантаження:

  1. Start Windows 98 Setup from CD-ROM – почати установку Windows XP з CD-ROM;
  2. Start computer with CD-ROM support – завантажити комп’ютер з підтримкою CD-ROM;
  3. Start computer without CD-ROM support – завантажити комп’ютер без підтримки CD-ROM.

Нас цікавить перший пункт – почати установку Windows XP з CD-ROM. Можливо, ви думали, що варто вибрати установку Windows, але це не так. Адже ми ще не видалили стару Windows. Цим ми зараз і займемося.

Попередня стаття
Наступна стаття