Загальні принципи створення Web-вузла
Ви вирішили створити й розмістити в інформаційному просторі WWW (World Wide Web, Всесвітня павутина) власний Web-вузол. Які ж кроки треба почати, щоб він був цікавий, корисний й, що немаловажно, відвідуємо. Перше питання, на який необхідно дати чітку відповідь: з якою метою створюється Web-вузол? Від цього залежить багато чого: стиль оформлення, необхідні для створення й наступного функціонування витрати, формат подання інформації для розміщення в Web, інструментарій і вимоги, пропоновані до програмного забезпечення Web-сервера й каналам зв’язку з Internet. Тут можливо кілька варіантів.
Якщо ви створюєте Web-вузол для компанії, що реалізує якийсь товар, то основною метою може бути поширення інформації про фірму й реклама продукції, а також організація Web-магазина. При цьому будуть вирішені наступні завдання:
- зміна іміджу й підняття престижу компанії;
- просування торговельної марки;
- доступність інформації про продукцію й ціни для клієнтів;
- підтримка дилерської мережі, доступність інформації про продукцію й ціни для дилерів;
- прямий продаж продукції в Internet, організація Web-магазина;
- доступність внутрішньої інформації для співробітників, що працюють поза офісом.
Інший варіант – створення Web-вузла наукової або загальноосвітньої організації, що не займається комерцією в Internet, а розповсюджує інформацію. У цьому випадку мова йтиме про збір, переробку й розміщення на Web-вузлі більших масивів даних з організацією пошуку й доступу до них.
І останній варіант – коли ви вважаєте за необхідне розмістити в Internet свою особисту сторінку.
Для того, щоб правильно відповісти на поставлені питання, необхідно сформувати категорії користувачів, на які розрахований Web-вузол. Виходячи з їхньої психології, повинна будуватися інформаційна структура, що буде залучати й утримувати клієнтів. Надалі всі питання про доцільність яких-небудь дій, пов’язаних з Web-вузлом, повинні розглядатися відповідно до того, як відреагують на них відвідувачі, і наскільки вони будуть сприяти досягненню головної мети.
Після того, як сформульовані мети й визначені категорії користувачів, необхідно розподілити підготовлену інформацію з Web-документів, продумати зв’язку між ними й передбачити додаткові навігаційні можливості, наприклад, пошукову систему по вмісту Web-вузла.
Типова структура Web-вузла фірми звичайно представлена так:
Інформація про компанії. Варто розповісти про цілях і діловому вигляді фірми, її історії й т.д. Покажіть, яку вигоду одержать клієнти від співробітництва саме з вами, а не з іншими компаніями.
Інформація про продукцію й послуги. Розмістите на Web-сторінці фотографії або малюнки своєї продукції. Опишіть її властивості й переваги, приведіть приклади використання. Якщо є паперовий каталог продукції, то можна перенести його структуру й зміст в Web-вузол. Це полегшить створення й подальше відновлення електронного варіанта каталогу. Якщо планується прийом замовлень на продукцію або послуги через Internet, то потрібно розмістити тут бланк замовлення, що буде надходити по електронній пошті.
Інформаційна підтримка. У цьому розділі публікується додаткова технічна інформація, питання, що задають часто, ради по усуненню несправностей і т.п.
Новини. Проінформуйте клієнтів про нові товари й послуги, надаваних фірмою, опублікуйте прес-релізи й т.п.
Зворотний зв’язок. Повідомите, як з вами можна зв’язатися, де ви перебуваєте. Помістите форму для відкликання, гостьову книгу, адреси електронної пошти, на які клієнт може відправити запит, і т.п.
При наповненні Web-вузла завжди потрібно пам’ятати два принципи: унікальність і вірогідність матеріалів.
Унікальність є першочерговою вимогою до змісту. В WWW уже може існувати чимало сторінок зі схожими матеріалами. Ваш Web-вузол повинен чимсь відрізнятися від серверів з аналогічною тематикою, хоча б для того, щоб залучити до себе увага. Наявність унікальних матеріалів на вашій сторінці збільшить її відвідуваність. Для того, щоб створити унікальний інформаційний ресурс, не обов’язково винаходити щось принципово нове, можна по-іншому оформити вже існуючі ресурси, але при цьому не змушувати клієнта витрачати багато часу на їхній пошук. Перевірити ж ресурси на унікальність можна за допомогою пошукових серверів. Що стосується авторитетності, те все залежить від того, наскільки ретельно ви підберете інформацію, перевірите її й будете вчасно обновляти.
При створенні Web-вузла необхідно пам’ятати, що складові його окремі документи повинні бути об’єднані загальним стилем оформлення й засобами навігації. Єдиний стиль оформлення – один з показників, що відрізняють професійний Web-вузол від аматорського. Завдяки одноманітно зробленим документам користувачі будуть відрізняти ваш Web-вузол від інших і запам’ятають його. Це не виходить, що документи повинні бути схожі один на одного як дві краплі води, але загальна ідея, єдиний стиль, повинні бути присутнім неодмінно.
Те ж відноситься й до засобів навігації по сторінках. Не варто розраховувати, що відвідувач знає структуру Web-вузла так само добре, як ви. Він повинен без праці розуміти, де він перебуває зараз й як можна потрапити в будь-яке інше місце. Необхідно передбачити можливість переходу до першого документа, програмі пошуку або до схеми Web-вузла.
Крім того, єдність стилю дозволяє використати шаблони – сторінки, що містять тільки загальні елементи оформлення й навігації (без інформаційного наповнення). З їхньою допомогою можна швидко й ефективно створювати нові сторінки й розподіляти роботу з їхнього створення між кількома людьми. При використанні шаблона для одержання готової сторінки досить лише внести в нього необхідну інформацію. Послідовність, логічність, сталість – от необхідні якості гарного Web-вузла. Значно спростять роботу з формування й зміни стилю вашого Web-вузла каскадні таблиці стилів, що з’явилися в HTML 4.0.
Після того, як визначені мети, задані структура й зібрана текстова й графічна інформація, необхідно розробити зовнішній вигляд Web-вузла. Він також залежить від тих цілей, які необхідно досягти. Спектр можливих рішень тут дуже широкий: від перегляду вже існуючих сторінок і створення подібних до обігу за допомогою до професійних дизайнерів і художників. У той же час, необхідно пам’ятати про деякі вже сформовані правила побудови Web-документів, з яких складається Web-вузол.
Структура. На сьогодні подання про структуру документа досить устоялося. Web-документ повинен містити в собі наступні розділи: заголовок, назва компанії, навігаційну панель, властиво зміст, контактну інформацію, дату й час відновлення, авторські права й статус документа.
Логотип. Створюючи Web-сторінку, необхідно подбати про те, щоб назва фірми завжди було присутнє на екрані. Для цього на початку кожного Web-документа звичайно міститься барвисто оформлений логотип фірми. Крім того, назва компанії повинне бути присутнім й у вихідних даних до всіх документів.
Навігаційна панель. Одним з найбільш важливих розділів Web-документа є навігаційна панель або панель керування. WWW завоювала увесь світ багато в чому завдяки тому, що гіпертекстові посилання забезпечують повну пов’язаність матеріалів. Але цього ж посилання таять у собі небезпека занурення в повний хаос, коли, пройшовши ланцюжок із трьох-чотирьох документів, ви вже не зможете повернутися назад, заплутавшись у достатку посилань. Ваш Web-вузол повинен забезпечувати користувачеві ясні й інтуїтивно зрозумілі навігаційні маршрути.
Численні дослідження показали, що відвідувачі Web-серверів дуже нетерплячі й далі, ніж на два рівні документів, заглиблюватися в зміст сервера не хочуть. Тому, створюючи Web-вузол великого обсягу, варто передбачити проміжні документи, що звичайно перебувають на першому-другому рівнях, від яких будь-яка інформація перебуває не далі, чим у двох переходах.
Навігаційна панель вашого Web-вузла повинна бути присутнім у кожному документі. У першу чергу, вона повинна містити в собі напрямні посилання типу “Уперед”-“Назад” (“Наступний”-“Попередній”), що вказують на сусідні документи в структурі Web-вузла. Далі від панелі керування обов’язково повинні йти посилання на всі великі розділи Web-вузла – так називані розділи першого рівня. І, нарешті, користувач завжди повинен мати можливість миттєво повернутися на головну сторінку Web-вузла. Крім посилань варто вказати шлях до локальної пошукової системи й індексу.
Зміст. Насамперед, слід зазначити, що зміст Web-документів повинне повною мірою відповідати всім вимогам, пропонованим до звичайних газетних або журнальних публікацій: граматична й орфографічна коректність, точність і вірогідність пропонованих матеріалів і багато чого іншого. Крім того, з’являється цілий ряд специфічних вимог, яким повинен задовольняти Web-документ.
Часто виникає питання про розміри документа: яке число сторінок є оптимальним? Відповідь на перший погляд може здатися дивним: одна екранна сторінка або взагалі ніяких обмежень. Численні дослідження показали, що користувачі не люблять працювати зі смугами прокручування браузерів. Найбільше їм подобаються документи, які розміщаються на одній екранній сторінці. Так й в WWW — ви не зможете дати користувачеві більше інформації, чим у концентрованому викладі на одній сторінці. Якщо все-таки ви не укладаєтеся в ці рамки, створіть ще один документ.
Графіка. При розробці Web-сторінки потрібно дуже уважно вибирати оптимальне співвідношення графічних і текстових матеріалів. Одна гарна картинка може замінити тисячу рядків тексту, але й завантажуватися по мережі вона буде в тисячу разів довше. Тому графікою потрібно користуватися обережно. Можна виходити з того, що графіки на сторінці повинне бути ледве менше, ніж хочеться Web-майстрові. Користувачам може просто не вистачити терпіння, і вони закриють документ ще до того, як він повністю завантажиться. Затримка відгуку системи викликає в користувача роздратування. Усі розуміють, як важко зараз обстоят справи з канальною інфраструктурою в Internet. Тому час затримки зростає залежно від часу доби, за різними оцінками до 15-60 секунд. Тепер представте, що в клієнта тільки модем на 19200 біт/с. Більшого на російських телефонних лініях досягти дуже важко. Тоді за хвилину, тобто до того, як клієнт втратить терпіння, можна передати тільки близько 170 Кбайт даних. Отже, розмір документа не повинен перевищувати цього значення.
Слід зазначити, що звичайно панель керування, логотип і назва фірми виконуються у вигляді графічних елементів. Після створення макета можна приступитися до його реалізації за допомогою мови HTML й інших засобів, пропонованих сучасними технологіями WWW.